LAZARUS TAKAWIRA

sochař

 

narozen 1952 – Nyanga / Zimbabwe

|| ÚVODEM – KŘEST KNIHY || THE LIFE OF LAZARUS TAKAWIRA || VÝSTAVY || UZNÁNÍ A OCENĚNÍ || STÁLÉ EXPOZICE || ODKAZY || KATALOGY ||

|| FOTOGALERIE Z VERNISÁŽE 13. 06. 2009 – GALERIE EMILA JULIŠE ||

 

 

ÚVODEM

Lazarus Takawira patří mezi legendy současného moderního zimbabwského sochařství jako výrazný představitel ojedinělého monumentálního stylu a jasně strukturovaného finálního zpracování materiálu.

Narodil se roku 1952 v oblasti Nyangy, do rodiny s významnou sochařskou tradicí. Sochařkou byla jeho matka i starší bratři – John a Bernard. Právě oni patřili k předním představitelům tzv. první generace šonských sochařů, která svým naprosto originálním opracováním kamene otevřela tehdejšímu rhodeskému sochařství přístup do světových galerií.

Sám Lazarus Takawira začal tesat poměrně pozdě, až v 80. letech minulého století, poté, co opustil služby u policie a usadil se na nevelké farmě v Ruwě, přibližně 30 km od Harare. Poučen a vzdělán svými bratry a v poměrně stabilním ekonomickém prostředí nového nezávislého státu se mohl soustředit na svou práci a záhy si vypracoval vlastní nezaměnitelný styl, formálně sice čerpající ze šonských představ o přírodě, zvířatech a lidské rodině, v jeho pojetí však ztvárněný do výrazné zkratky se symbolickými prvky na rukou, ve vlasech či tváři. Tematicky se inspiruje zejména ženou ve všech etapách života a tradičních rolích.

Robustní Takawirova postava a neuvěřitelná fyzická síla mu umožńuje vytvářet (kladívkem, dlátem a rašplí) jak monumentální kusy, tak i sochy běžné velikosti určené do komorního prostředí. Mezinárodní renomé, které si postupně získal od konce 90. let, zpřístupnilo jeho díla i návštěvníkům výstav ve Francii, Belgii, Holandsku, Německu, USA , Indii a Austrálii. Je zastoupen ve stálé kolekci muzeí v Paříži, Tervurenu, Bombaji a New Yorku. Menší kusy jsou vysoce ceněny soukromými sběrateli a pyšní se jimi ve své soukromé sbírce i Princ z Walesu.

V České republice byl Lazarus Takawira v uplynulých pěti letech představen v rámci souborných výstav zimbabwského sochařství v Českých Budějovicích, v Botanické zahradě v pražské Troji a Národní galerii v Praze.

V soukromé sbírce zimbabwského umění PhDr. Marie Imbrové, která se na moderní zimbabwské sochařství specializuje, zaujímají Takawirova díla výsadní postavení. Marie Imbrová také iniciovala vznik vyjímečné knihy o tvorbě Lazara Takawiry, která byla v anglickém originále "Spirit of a woman" vytištěna v Čechách. Autorkou textu je erudovaná australská kritička a znalkyně zimbabwského sochařství paní Celia Winter-Irving, autorem fotografií blízký spolupracovník dr. Imbrové, francouzský fotograf Eric Gauss. Publikace byla vytištěna za finační podpory dr. Marie Imbrové, Francouzského institutu v Bulawayo, kde v září 2009 proběhne i její zahraniční křest.

Křest knihy v Čechách se konal u příležitosti otevření nových prostor Antikvariátu Fabio a Galerie Emila Juliše v Černčicích u Loun (ul. Tylova 151 – mapa) 13. června 2009. Během oficiální prezentace knihy bylo možné seznámit se i s originály Takawirových soch z výše zmíněné sbírky dr. Imbrové.

Knihu SPIRIT OF A WOMAN a případně i niže uvedené katalogy si můžete objednat telefonicky na čísle 602 456 314 nebo prostřednictvím e-mailu – info@vejr.cz

SPIRIT OF A WOMAN / měkká vazba, 46 stran, anglicky, 21 x 21 cm (přes údaj v tiráži vytištěno v roce 2009 v Česku – 250 Kč


 


 

THE LIFE OF LAZARUS TAKAWIRA

In Ruwa there is a Revelation Centre for the Apostolic Faith Mission. Here they come as they came to Christ – the poor, the halt, the lame, the sick, the believers and the non-believers. Here Lazarus Takawira and his wife Cecelia preach and as they preach they build churches – both from bricks and mortar and from groups of believers whose faith is strong enough for them not to need a building at all for worship.

“I am happy to tell you I like His grace upon men, that I believe Jesus to be a good leader, a good father to all people. Jesus is my way, my life, my water to drink, my shelter, my place to hide, my great friend and I love Him. I am never alone because Jesus is never far away. People in Zimbabwe can be mean, they never give away more than they get, they hold onto things they could give to others. People should give to Jesus things other than prayer, their love, their appreciation, their respect. I give as much time in my head to Jesus and my Church as I do in my sculpture. I plan for them as I do in my sculpture. I look to them for success in my life as I do in my sculpture. I look to them helping others as I do in my sculpture.”

Lazarus Takawira and his wife help several groups of orphans affiliated to his Church. He brings to these children his faith in God and his love for Jesus. His wife Cecelia is his helping hand, his partner, his work-mate. His eldest son is in Poland studying mathematics – to the Takawiras the Holy Land, the home of the late Pope John Paul II. Today he has time to think and plan for his children, for their future as Christians.

“I want them to follow my footsteps and therefore to follow the way of Jesus as I have done, to accept those who are seen by society as good and those who will never belong. I go fishing, sometimes to Kariba, and when I fish and put the line in the water I have time to think and I imagine a stone and what it tells me about making it into a sculpture. I look at a book sometimes, I read it and think what that book tells me about making a sculpture. I don’t jump to making sculptures, I walk like a millipede – I take my time in thinking rather than rushing into a stone – you don’t rush into love, you don’t rush into making a sculpture from a stone you hardly know. “I was with my daughter when she started sculpting. She was just like me, I said to her, ‘Your face is lovely why not put it into a sculpture?’ There is a very big potential in Zimbabwe for people to make sculptures. The stone tells sculptors so much, they don’t have to go to school to learn the basic principles of sculpture, the stone can give them these. I don’t love bottles, I love sculptures. If you don’t have anything in your head, go fishing, read a book, or look around at nature and you will come up with a wonderful sculpture. Copying is destroying the stone sculpture today. People want to live, therefore they copy someone else’s work, in the hope that people will think it is their own.”

Lazarus Takawira has reduced his life to simplicities, to what he sees as manageable, so that he can do the things he loves. His life incorporates his wife, his Church and his art, his farming and his support for others and also his future as a teacher. Today he assumes the mantle of the great sculptors of the past, Mukomberanwa, Matemera, Munyarardzi, with ease and aplomb. He is content.

 

 


 

SELECTED EXHIBITIONS (vybrané výstavy)

1971-1990 – “ Zimbabwe Heritage Exhibition” National Gallery of Zimbabwe
1985 – “Contemporary Stone Sculpture from Zimbabwe” Irving Sculpture Gallery, Sydney, NSW Australia
1986 – “Soul in Stone” Irving Sculpture Gallery, Sydney, NSW Australia
1988 – Group Exhibition, Rome, Italy
1989 – “Spirit and Matter” Embassy of France in Zimbabwe
1989 – Group Exhbition Stone Dynamics Gallery, France
1990 – “Contemporary Stone Carving from Zimbabwe” Yorkshire Sculpture Park, Yorkshire, UK
1991 – Group Exhibition, Geo Art Gallery, Los Angeles, USA
1992 – Rhino Watch, Cambridge UK
1993 – Group Exhibition, Bloomsbury Workshop, London, UK
1994 – Group Exhibition, Bloomsbury Workshop, London, UK
1996 – Die Skulpturen 96, Germany
1997 – Another Africa, The Colourfield Gallery, Harare, Zimbabwe
1997 – Flying Bullets, Cassian de Vere Cole Fine Art, London
1997 – Group Exhibition, Sandros Gallery, Harare, Zimbabwe
1999 – “Women in Stone”
2003 – “In Praise of Women” Oxford, UK
2003 – “In Praise of Women” Upsalla, Sweden
2005 – “Out of Africa” Athens, Texas, USA
2006 – Minnesota Rocks International Stone Carving Symposium
2007 – “Woman is stronger than man” National Gallery of Zimbabwe, Harare
2008 – “Sculptors of Zimbabwe “ National Museum of Kenya
2008 – “The Spirit of Woman“ National Gallery of Zimbabwe, Bulawayo
2009 – “Spirit of a Woman“ Galerie Emila Juliše, Černčice (Louny), Česká republika

 

AWARDS AND PRIZES (uznání a ocenění)

1988 – Certificate of Excellence: “Zimbabwe Heritage” Exhibition, National Gallery of Zimbabwe
1989 – Award of Merit: “Zimbabwe Heritage” Exhibition, National Gallery of Zimbabwe
1990 – Certificate of Excellence: “Zimbabwe Heritage” Exhibition, National Gallery of Zimbabwe
1991 – Award of Distinction: “Zimbabwe Heritage” Exhibition, National Gallery of Zimbabwe
2008 – NAMA Award for personality, Zimbabwe

 

PERMANENT COLLECTIONS (stálé expozice)

African Art Collection, Paris, France
Government of New Zealand
HRH Prince Charles, London, UK
World Bank, New York, USA
Mr H G Ward, New York USA


ODKAZY

 

Výběr významných odkazů:

Lazarus Takawira : Biography, Photographs and Sculpture...

Lazarus Takawira - Second Generation Stone Sculptor

Lazarus Takawira - Zimbabwe Stone Sculpture

MYSTERY IN STONE – Lazarus Takawira

Praha – Botanická zahrada (1)

Praha – Botanická zahrada (2)

Praha – Botanická zahrada / Výstavy zimbabwského sochařství (MZV)

 


 

KATALOGY

 

SHONA IM PARK / Steinbildhauerei asu Zimbabwe / Dortmund, 2008, 161 s.,
německy, 23 x 26 cm, měkká vazba - 600 Kč (k dispozici 6 ks)

 

ZIMBABWE STONE SCULPTURE / A Retrospective 1957 - 2004. Harare, Embassy of France, 2004, 148 stran, anglicky / francouzsky
21 x 23 cm, měkká vazba – 500 Kč (k dispozici 6 ks)

 

SOUČASNÉ ZIMBABWSKÉ SOCHAŘSTVÍ. Praha, Národní galerie, 2007, 193 (1) stran, česky / anglicky,
21 x 21 cm, měkká vazba – 200 Kč (k dispozici 5 ks)

 

ČTYŘI GENERACE ZIMBABWSKÝCH SOCHAŘŮ. Praha, Botanická zahrada, 2007, 81 (3) s., česky,
23 x 21 cm, měkká vazba – 200 Kč (k dispozici 10 ks, několika kusy disponuje ještě knihkupectví Kosmas a NG Praha)

 

THE VICTORIA FALLS / A FEW PAGES FROM THE DIARY OF EMIL HOLUB, M. D. Reprint tisku z roku 1879, Bulawayo, 2004, 32 s., anglicky, s vybranou bibliografií o E. Holubovi,
cca 15 x 22 cm, šití na sponky – 200 Kč

 

Bližší dotazy k Lazaru Takawirovi lze směřovat na

marie.imbrova@post.cz

 


© 2009 - Fabio, Pavel R. Vejrážka // český text © 2009 - dr. Marie Imbrová I. // anglický text © 2008 - Celia Winter-Irving // fotografie © 2008 - Eric Gauss

NA ZAČÁTEK